| ASRock annoncerer G22 notebook |
|
|
|
| Skrevet af Mathias Wedelholm |
| Onsdag, 17. juni 2009 20:06 |
|
En repræsentant fra firmaet har skrevet til Liliputing og forklaret, at G22 i stedet er baseret på Intels CULV platform (skærmen får dermed en opløsning på 1366x768 pixels). Om det er en skuffelse kommer an på brugeren, men det ser i hvert fald ud til G22 ikke er lavet til multimediebrug i samme grad som først troet. Den har dog stadig flere spændende ting at byde på, såsom en 320GB harddisk, 2GB RAM og DVD brænder.
Af netværk er der 802.11 b/g/n WiFi, Bluetooth v2.1 +EDR, Ethernet LAN og endda 56kps modem. Tilslutningsmuligheder er der overraskende mange af: 3x USB 2.0, 1x VGA, 1x HDMI, 10-i-1 kortlæser og naturligvis lyd- samt netværksporte. G22 har desuden et multi-touch trackpad som man bl.a. kender det fra Macs.
Maskinen vejer 1.5kg uden batteri (der i øvrigt er et 6-cellet 4400mAh) og er i hvert fald tykkere end 25mm. Dermed befinder vi os altså ikke længere i netbook territorie.
ASRock har endnu ikke sagt noget om lanceringsdato eller pris.
Kilde: Engadget
|



