|
Skrevet af Kim M. Jacobsen
|
|
Lørdag, 15. november 2008 15:42 |
|
Jeg hentede min Raptor i Sønderborg den 26.09.2008, men er aldrig blevet glad for den.
Skærmen fryser af og til og touchpad'en er direkte irriterende, så jeg skal have solgt Rapor'en hurtigst muligt.
Jeg fik sjovt nok heller ikke min rygsæk med - den var ikke kommet fra leverandøren, men ville blive eftersendt i løbet af en uge.
I dag skriver vi den 15.11.2008 og rygsækken er stadig ikke leveret.
Nu er det ikke på grund af rygsækken at jeg købte Raptor'en, men da jeg samtidig ikke får svar på de seneste mails, må jeg nok erkende at jeg aldrig ser nogen rygsæk, eller en løsning på mit touchpad problem.
Den touchpad-driver som Novabook anbefaler, mangler på den medfølgende DVD.
Det er sådan set OK når driveren er hentet og installeret, viser Raptor et ganske pænt og alsidigt udvalg af fejlmeddelelser.
Hvis jeg så kunne slå touchpad'en helt og aldeles fra, ville jeg være tilfreds
- sådan da ;o)
Ang. de tre knapper der sidder over F5-F8
De to til venste (dem med ”W”) bruges når der er installeret WOW Audio/vidio.
Når det er installeret kan du vælge nogle forskellige vidio og lydeffekter (!)
Jeg mener ikke at det er tilrådeligt at installere disse effekter. Jeg oplever at billedet bliver dårligere og lydefekterne er uden betydning.
Den tredje knap aner jeg ikke formålet med, og jeg må indrømme at jeg heller ikke har undersøgt det nærmere. |