| MSI X340. Tilfredsstillende resultater omsvøbt i et gennemført design |
|
|
|
| Skrevet af Allan |
| Søndag, 26. Juli 2009 12:40 |
|
Side 1 ud af 9
MSI bringer i deres X-Slim serie nogle særdeles lækre maskiner, og de iklæder dem et sprødt og spændende. Ikke nok med det – så forventes de at præstere nogle rigtig pæne resultater på trods af de er bygget på Intels ULV processorer, som henvender sig til brugeren med ønske om lang batterilevetid samt et lavt budget. Det lyder næsten for godt til at være sandt. Designet smager meget af MacBook Air
|




Den er med 8-Cell Battery og bedre Keyboard. Og prisen på den falder endda også.
http://hothardware.com/News/MSIs-XSlim-X340-Sees-8Cell-Battery-Better-Keyboard-Lower-Price/
MEN nu virker 'd'-tasten kun hvis man trykker på den nederste halvdel af den...og altså ikke hvis man bare trykker midt på den. Øv!
Har andre her oplevet det samme?
ang det hele med tastature, jeg har nu selv ejet en x340 i en 14dags tid og må sige at tastaturet er noget rigtig lort! det er svampet og ikke mindst rigtig larmende, det virker rigtig billigt..!
men ellers ang ydelse virker den bare helt ok, den er lidt hurtigere end de små atom cpu´er fra 10" netbooks.. men den køre jo også vista xD -MSI gir windows 7 upgrade med i købet, så det er rigtigt lækkert! :)
Jeg taster på dem i normalt brug, dvs i et tekstprogram, prøver noget surf af osv.
Mange af de computere der lægger i den prisklasse er jo ikke verdens mest eksklusive produkter, så det er hele tiden en sammenligning af om prisen i forhold til den modtagne kvalitet.
Jeg oplevede ikke at jeg synes keyboardet var forfærdeligt, men omvendt udsatte jeg det heller ikke for kæmpe vægt test. Muligvis hvis man havde gjort det oplevede man måske det flexede, men så igen i forhold til hvad?
Får man nok for pengene, føles keyboardet mega billigt, klikker tasterne højt.
Det kan være producenten har sendt en af de bedre modeller til mig, netop for at undgå jeg kommenterede det. Det er svært at vide. Man kunne nemt forestille sig at de har udvalgt gode modeller til test for at få god feedback, omvendt tror jeg også de er fair nok til at sende et reelt produkt ud.
Det er også altid svært at lægge mærke til alting, det er jo en omfattende test vi skal lave på alligevel relativ kort tid, vi har jo ikke produkterne til test over lang tid. Jeg plejer google kendte problemer men er ikke faldet over dette og lagde ikke selv mærke til det som et stort problem.
Men ja, der er da fokus på keyboards, men også en sans af realitet i forhold til prisklasse funktioner design etc.
det er lidt sjovt at samtlige anmeldelser jeg har læst, kort sagt har svinet kayboardet til, men du slet ikke har lagt mærke til problemet :P
but who knows? det her er trods alt den eneste danske anmeldelse jeg har læst, måske har det nordiske layout, bragt lidt mere kvalitet med sig
Jeg oplevede ikke på noget tidspunkt at keyboardet flexede, nu sad jeg heller ikke og pressede alt saft og kraft ud af tasterne, men skrev kun almindeligt.
I den ene står der at det de testede var en pre-production, muligvis har de forbedret det på den model jeg testede.
Hvis jeg havde bemærket det og følt det var en stor ulempe, havde jeg skrevet det. Skal nok trykke hårdere næste gang.
Nu har jeg ikke testet produktet, men du må huske på, at der kan være stor forskel på de produkter vi får ind, og i det hele taget fra produkt og til produkt.
Vi "farver" ikke vores anmeldelser på sitet. Det ville være at skyde os selv i foden. Mine testfolk har 100% frie hænder til at ytre Deres holdninger, og producenterne har ikke en eneste gang forsøgt at presse os det at ændre på tests.
Vores anmeldelser er en personlig holdning, og her er det den faktuelle tester, hvis mening kommer frem. At Allan ikke har haft den omtalte flex er jo så hans vurdering.
Det bliver både nævnt i denne anmeldelse:
[url]http://gizmodo.com/5272247/msi-x340-review-the-unemployed-mans-macbook-air [/url]
og i denne:
[url]http://www.laptopmag.com/review/laptops/msi-x340.aspx[/url]