Mens efteråret så småt er over vores lille land, så arbejder redaktionen indenfor i varmen. Vi klar med en test af en lille, men hårdfør harddisk fra LaCie. Denne harddisk er bygget til at overleve selv den mest aktive hverdag. LaCie påstår at den kan tåle støv, regn, og kæmpe tryk. Hvis man skal tro på deres udsagn på hjemmesiden, kan den tåle, at man kører en bil over den, og tabe den fra op til 1,2 meter. Alt dette, sammen med et USB 3.0 interface gør den til en ret interessant lille gadget.
Med sit orange og indbydende design, har LaCie Rugged været en af deres mest populære harddiske, og et godt bud på en solid investering for on-the-go data transport. Vi tager et dyk ned i produktet, og tjekker hvad det er LaCie har sendt redaktionen.
Konfiguration
Målgruppe: Aktive
Highlights fra producenten:
- Shock-, rain-, and pressure-resistant
- Password protection
- USB 3.0: up to 4x faster than USB 2.0
Specifikationer ifølge producenten:
- Interface : USB 3.0 port (USB 2.0-compatible), USB 3.0 port (USB 2.0-compatible)
- Rotational Speed (rpm) : 5400 / 7200
- Interface Transfer Rate : USB 3.0: up to 5Gb/s, USB 2.0: up to 480Mb/s
- Maximum Drop Height : 1.2 m / 47.2 in. in non-operating mode (dropping is not recommended in operating mode)
Dimensioner & Vægt
- 500GB: 86 x 135 x 19 mm / 3.4 x 5.3 x 0.75 in.
- 1TB: 89 x 139.5 x 25 mm / 3.5 x 5.5 x 0.98 in.
- Weight 500GB: 240 g / 8.5 oz.
- 1TB: 300g / 10.6 oz
Pris: Ca. 700 kr. (500 GB, 5400 rpm) Ca. 800 kr. (500 GB, 7200 rpm) Ca. 1100 kr. (1000 GB, 5400 rpm) Ca. 1500 kr. (1500 GB, 5400 rpm)
Pakkens indhold
Klik for stort billed
Læs mere om LaCie Rugged Mini
Konstruktion & Design
Klik for stort billed
En Flight Data Recorder eller ”black box” fra fly, er bygget til at overleve flystyrt med sine data intakte, så man kan finde frem til grunden til styrtet. I virkeligheden er disse boxe orange, og man kan ikke lade være med at tænke på sådan en, når man sidder med LaCie Rugged Mini i hånden.
Klik for stort billed
En lille, superhårdfør box, som oven i købet er orange. Designet er som vi kender det fra de tidligere diske i Rugged-serien. Selve kassen med disken er sølvfarvet metal, som er omgivet af et bånd af orange gummi for beskyttelse. Det eneste gummiet ikke dækker er USB stikket, som er placeret i den ene ende af disken.
Byggekvaliteten er rigtig god, hvilket jo nok er en nødvendighed for at den skal være så hårdfør, som LaCie lover. Prisen er dog også herefter, harddiskene koster ca. det dobbelte af andre eksterne diske på samme størrelse og formfaktor.
Klik for stort billed
Vi har her fat i 500 GB versionen, som er 6 mm tyndere end 1 TB versionen.
Hvor rugged er rugged?
Det er her Rugged Mini virkelig udmærker sig! LaCie siger at den kan disken kan tåle regn, fald fra 1,2 meters højde og tryk på 1 ton. Det er der ingen der skal sige til os, uden vi efterprøver det! Heldigvis har den sidste uge været regnfuld, så det har været rigtig nemt at teste dens ruggedness i regn. Faktisk fik vi også lige en haglbyge som den fik lov at ligge og fryse lidt i. Efter den lige blev tørret af, virkede den stadig upåklageligt.
Holder man disken 1,2 meter over jorden og giver slip, sker der intet med den. Det betyder at disken overholder hvad LaCie lover. Men vi tænkte at vi godt kunne presse den lidt, så vi prøvede at kaste den 2-2½ meter op i luften og lade være med at gribe den igen… Det var måske lidt dumt, men det virkede! Vi fik disken til at fejle, men kun halvt. De data der lå på den i forvejen blev corrupted, og vi forsøgte med forskellige værktøjer at få bygget det hele op igen, uden held desværre. Men på trods af, at dataen gik tabt, gik disken faktisk ikke i stykker af det. Efter en formatering kørte den faktisk normal igen! Fair nok konsekvens af et fald på den dobbelte højde af hvad disken skulle kunne holde til – og så virker den endda endnu! 1 ton tryk er svært at måle, men vi tænkte at hvis nu vi hopper på disken med sko på må vi komme ret godt deropad. Efter 5-6 hop og tramp, satte vi den til computeren igen, for at opdage at den virkede perfekt stadigvæk.
LaCie Rugget Mini er næsten ufatteligt hårdfør, og vi er meget imponerede over hvor meget den kan holde til!
Benchmarks
Klik for stort billed
På hjemmesiden fortæller LaCie om overførselshastighederne ved en 700 MB fil. Som regel kan man ikke rigtig regne med de overførselshastigheder som producenter giver. Det er altid under perfekte testforhold, men de vildeste maskiner. På vores testmaskine, en splinterny ASUS laptop med USB 3.0 som standard, var overførselshastigheden meget tæt på den reklamerede. Ved USB 3.0 var overførselstiden mellem 10 og 12 sekunder, altså kun omkring 2 sekunder langsommere end oplyst. Ved USB 2.0 lå tiden imellem 23 og 27 sekunder, hvilket lander på et gennemsnit som er præcis hvad der var oplyst på LaCie.com. Herunder er vores testresultater af kopiering til og fra disken, med både USB 2.0 og USB 3.0.
Klik for stort billed
CrystalDiskMark tester læse/skrive hastighederne ved forskellige størrelser blokke.
Klik for stort billed
Klik for stort billed
Ud fra disse tal kan vi se at disken ved USB 3.0 faktisk er ca. ligeså hurtig som standard interne harddiske! Dog er hastigheden ved USB 2.0 ikke så imponerende. WD disken er lige et hak hurtigere, men hvis man holder sig til at bruge USB 3.0 har man et superhurtigt drev!
HD-Tune Pro bruger vi til at teste access time, som ligger på omkring 19 ms, hvilket er en smule langsommere end en intern harddisk, men stadig ganske fint.
Klik for stort billed
Klik for stort billed
Rugged Mini udmærker sig altså hovedsagligt ved USB 3.0, hvor USB 2.0 ikke er ligeså hurtigt som på billigere diske, som ikke understøtter USB 3.0. Det betyder dog ikke så meget, for i de fleste tilfælde vil man ikke mærke forskellen alligevel, det er ikke så tit at man kopierer så store filer til og fra harddisken at man kan mærke de enkelte megabyte per sekund der er tale om. Samsung S1 Mini disken er langsommere, men det er også 1.8” formfaktor, så den er undskyld på den bekostning.
Konklusion
Ultrastærk disk, som kan holde til næsten alt! Det er en hård opgave at smadre denne disk hvis man ikke decideret prøver på det – man skal have en meget vild hverdag for at den vil gå i stykker under normalt brug. Med USB 3.0 er Rugged Mini en sand fartdjævel som arbejder næsten lige så hurtigt som en intern harddisk, dog halter performance ved USB 2.0 en lille smule, men uden at være decideret langsom. Køber man dette produkt, betaler man ikke bare for en 500 GB ekstern harddisk, men man betaler for noget som man kan have med overalt, også selvom man er basejumper, spejder eller håndværker. Vind og vejr er intet problem for den. Prisen er derfor høj for en ekstern harddisk, men lav for at sikre sine data imod en hård og aktiv hverdag. Og så er den også hamrende fed at se på! Hvis man har brug for en hårdfør harddisk er dette helt sikkert den man skal gå efter!

Positiv: MEGET hårdfør! 500-1000 GB på 2.5” Fedt design USB 3.0 og USB 2.0 God hastighed
Negativt: Lidt dyr
|