|


Vi starter dagen op med en test, og denne gang fra iFrogz. Producenten har sendt os trendy høretelefoner der tidsmæssigt er retro på den fede måde. Derudover siger rygtet, at lyden stadig er i den gode ende. Det lyder på mange måder optimalt, og for folk på farten vil der være rigtig meget at hente i dette produkt. Vi ser nærmere på lyden, stilen og trenden i disse orange lyd djævle.
Produktet er venligst udlånt af iFrogz
Konfiguration
Driver Unit 44mm
Impedance 32 ohms
Sensitivity 108dB+/-3dB
Frequency Response 5Hz to 20 KHz
Cord Length 1.2M
Plug 3.5 mm
Pris omkring 200kr.
Pakkens indhold Udover produktet er der meget lidt at komme efter. Det er lukket inde i en plastik indpakning som det kræver et par timer for at åbne, men når saksen har gnavet sig gennem det får man et styk smart produkt ud inklusiv ledning selvfølgelig.
Konstruktion & Design
Man kan jo passende starte fra toppen og bevæge sig ned. Bøjlen er to stykker sammensyet læder der lukker omkring selve metallet i bøjlen. De er syet i kanten med orange tråd ligesom logoet er syet på toppen. Det har et look af at være sjusket som hører med til den retro indpakning produktet ellers har fået. Det står fedt i kontrast med den ellers meget moderne og hårde metal stil og orange lak overflade selve høretelefonen har. Noget metal er skruet fast som klemmer læderet sammen og sørger for det bliver siddende samme sted på bøjlen. På dem sidder der en markering af om det er højre eller venstre side, hvilket jo har stor betydning når man hører musik i stereo.
Selve kopperne har EarPollution logoet siddende på ydersiden, hvor metalbøjlen går igennem. Den er ret kraftig og afstivet, hvilket giver høretelefonen et godt tryk ind på hovedet uden at det bliver ubehageligt i længden. Selve koppen er blank orange og gør sig bestemt bemærket. Dette her er en hovedtelefon, som man nemt bemærker, og som man på ingen måde kan bære diskret. Det er et design statement.
På indersiden er der blødt læder der lukker tæt om ørene og sørger for dejlig lyd og lige så meget at lukke anden lyd lidt ude. Det eneste problem her, er at ørene kan blive en smule varme da de lukker så tæt.
Bøjlen er desværre så stram, at brug af briller kan det blive et problem. De klemmer simpelthen for hårdt ind i forhold til brillerne, og det kan gøre en anelse ondt. Det trækker lidt ned.
Ydersiden af koppen med logoet på, har desværre en smule plastik fornemmelse, men alt i alt får man rigtig meget god følelse og kvalitet ud af et produkt til en lav pris. Keep it simple. Det kunne være en fin overskrift til produktet. Det kan nemlig ikke andet end at spille dit musik. Der er ingen volume kontrol, ikke noget fancy af nogen art. Den gør bare det den skal og dette uden problemer.
Lydsiden
Endelig, det produktet egentlig handler om. Lyden! Produktet er testet med forskellige genre, alt fra techno til country. Produktet er udstyret med en maks volume, så man ikke tager skade med defekte trommehinder. Det er noget flere og flere lydproducenter gør og, efter min mening er det en rigtig god ting. Bassen bliver skudt direkte ind i øret, og der skal mindre til end man tror før det går galt.
Når man så har fundet et tilpas niveau, ja så er det bare at læne sig tilbage. Jeg er dybt overrasket over hvad produktet kan præstere i forhold til prisen. Bassen er rigtig dyb og lækker, og uanset hvad du musik du hører så fylder den tonerne med en masse fylde og dybde som alt har godt af. Diskanten er sprød og blød, så den passer rigtig fint til rock fx. Derudover har teknoglade mennesker en masse glæde at hente i dens bas.
Alt i alt må man sige, at lyd siden er lige så vellykket som designet.
Konklusion
Det er altid bedst, når der er en lykkelig slutning, og det er der heldigvis med dette produkt.
Prisen er utrolig beskeden, og jeg er overrasket over, hvor billige de er i forhold til hvor meget sjæl produktet har. Designet er gennemtænkt, og har et udtryk som vil dele vandene. Man kommer ikke til at gå uset gennem gaden med disse høretelefoner, men det er bestemt heller ikke meningen med modellen. Den skal vises frem for den har sjæl og personlighed..
Det retro look med den skarpe orange farve kombineret med metallet, er et fantastisk blend, og der er masser andre farver at vælge ud fra på producentens hjemmesiden. Hver sin stil, hver sin personlighed.
Når man så tager dem på og skruer op, så fyldes man med fryd. De leverer en dejlig lyd med fylde og mørke toner i perfekt gengivelse. Den sprøde diskant fylder øret, når man bevæger sig ovre i mere rockede genre, og alt i alt klarer den mange musikarter perfekt. Men man skal altid huske at indstille musikstillingerne efter genren på det apparat man hører musik fra.
Alt i alt, er det et rigtig dejligt produkt der uden de store features opfylder lige præcis det den skal. Derudover har det masser af personlighed, og er perfekt til dig, som ønsker et image du kan vise frem i stedet for at gå og gemme dig. EarPollution Throwbax kan bestemt anbefales, når man ser på kvaliteten og prisen.

Positivt - Pris - Lyd - Design
Negativt - Ikke brille venlige - Varme omkring øret
| Konstruktion: | 4,5 / 5 |
| Mobilitet: | 5 / 5 |
| Innovation: | 4,5 / 5 |
| Pris: | 4,5 / 5 |
| Udseende: | 4,5 / 5 |
| Ydelse: | 5 / 5 |
| Samlet: | 4,5 / 5 |
|
Takker for at i nævner det med briller, da jeg er på udkig efter nogle der netop er brille venlige.
Keep 'em coming!