|
Skrevet af S_feilberg
|
|
Fredag, 02. april 2010 09:02 |
|
Gennem mit arbejde har jeg de sidste 3 mdr. haft en HP envy 15 .Grundet jobskifte skal jeg nu aflevere den, og jeg græder tørre tåre i den forbindelse.
Ingen tvivl om at det er en lækker indpakning med potente komponenter, alt sammen i en relativt kompakt bærbar, så på papiret skulle succesen være hjemme.....det er den bare ikke!
Batteritiden er hysterisk elendig! Selv med max strømbesparelse har den en batteritid på ca. 1 time. Så enten skal den ustandseligt lades op, eller også skal den anvendes som "stationær pc" med strømstikket sat I.
HP prøver at kompensere for dette problem ved et såkaldt slide-on batteri, hvilket også forbedrer batteritiden væsentligt. Problemet er bare, at batteriet er en kæmpe plade det fastgøres langs hele bunden af pc´en, og gør maskinen en hel del mere klodset at se på og sidde med. Det giver ikke megen mening at HP har valgt eksternt DVD drev (hvilket jeg opfatter som en klar ulempe), for at spare plads og vægt, når man samtidigt skal spænde en ordentlig plade på bunden for at få den til at fungere som bærbar – det er simpelthen ikke tænkt ordentligt igennem.
HP envy 15 koster ca. 12.000 i fri handel, og til den pris kunne man godt forvente mere end 2 USB porte, ligesom man kunne forvente, at man ikke laver en komplet debil kontrol af volumen, der medføre at film og spil overides af HPs eget grafiske layout.
HPs første bud på en high end bærbar, fungerer dybest set bedst som stationær PC, og der kan man altså få samme ydelse for helt andre penge – jeg er ikke imponeret. |