| Buffalo LinkStation Mini SSD LS-WSS240GL/R1 |
|
|
|
| Skrevet af Kaspar A. L. Andersen | |||||||||||
| Lørdag, 26. september 2009 17:17 | |||||||||||
Side 1 ud af 9
Den understøtter RAID 0 og RAID1. Den er sat op som RAID0 når man for den med 2x 120 GB harddiske. Den har en indbygget media server (DLNA™) der kan streame musik eller film. DLNA er kompatibel med enheder der understøtter kompatible digital entertainment devicesOne touch. Den understøtter Apple Time MachineBuilt-In BitTorrent Client. Den tilbyder en web access services. Den kan fungere som print server for USB printere hvis man ønsker at del en sådan over netværket. Den kan fungere som tidsbestemt backup server. Den understøtter tids synkronisering via NTP. Så det er altså lidt mere end bare en NAS. |




Det har du da fuldstændig ret i. Den er naturligvis meget billigere i strøm, da der ingen bevægelig dele er i harddiskene eller nogen blæsere. Det er klart det jo selvfølgelig er et stort plus.
Der er mange aspekter omkring dette da størrelsen på SSd også betyder meget.
Jeg har set mamge tests af SSD, hvor de rent faktisk brugte mere end alm. pladediske, så at konkludere de er mere energieffektive holder ikke.
http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-hdd-battery,1955-14.html