| Acer One A110-L - En Lille Perle |
|
|
|
| Mandag, 13. oktober 2008 10:00 | ||||||||||||
Side 1 ud af 10
Fra første øjekast er det en lille lækker og utrolig let computer jeg har med at gøre. Med sine 8,9” skærm og sin kampvægt på 990 gram, og SSD harddisk der sørger for en boottid på ca 15 sekundter, er der lagt op til ultramobil kræs for alle pengene. Da det er svært at lave nogle rigtige benchmarks i Acers linux distribution vil denne anmeldelse fokusere på maskinens features og tilhørende program suite. |




der kommer en fejlmeddelelse om at" skærmopløsningen ikke må være mindre end 800 x 600 " når jeg prøver at starte "Mobile Connect". Og så kan jeg jo ikke komme videre.
Lenovo S10e har endvidere et lille quick start system, med hurtig adgang til web etc. som vist er baseret på Splashtop ( linux ) og der kan jeg heller ikke komme videre, da modemet ses som usb-disk og den ikke kan installere derfra, da Quick start jo er begrænset til at afvikle nogle få funktioner. Gode råd ønskes.....
Hvad med det wvdial du nævner - er det installeret eller skal det også hentes et eller andet sted?
Men jeg vil sige det sådan, at det ikke er noget jeg ville give mig i kast med, hvis ikke jeg havde arbejdet professionelt med linux før.
Den linux der er installeret, er en afart af Fedora Core, og jeg fik frie hænder til at rode så meget med maskinen jeg ville, bare jeg fik det til at virke. Det blev også nødvendigt, da den medfølgende distribution er gennemsyret af crappy Acer-branded software. Systemet er næsten totalt låst, og det krævede en brækket arm på systemet at pille al Acer-relateret ud af den (ejermanden ville gerne have noget der lignende Windows XP, og det gør Acerens linux, når al Acer-softwaren er fjernet ;)).
Anywho, hvis det kan være til glæde for andre, så er finten at Aceren som udgangspunkt opfatter modemmet som en USB-disk (der er indbygget en 6MB disk med Windows driver-softwaren). Driveren til usb-storage skal først afinstalleres, og derefter skal driveren til modemmet (usbserial) så installeres. Derefter er det en smal sag at skabe forbindelse til nettet via wvdial-programmet. Ejermanden af den maskine jeg satte det op på, er ihvertfald himmelhenrykt, så det kan lade sig gøre.
Den du referere til er storebroren med windows XP på - og altså ikke samme model.
Begge modeller er anmeldt på sitet.
Og jeg har prøvet at søge på google efter de uofficielle løsninger, men til asus eee har jeg fundet en guide, men til acer var der ingen hits.
Men jeg leder videre;)
Har nemlig ikke erfaringer med linux, men ville godt prøve det