| Artikel indeks |
|---|
| Synology 209II+ |
| Specifikationer |
| Konstruktion & Design |
| Konstruktion & Design fortsat |
| Software |
| Benchmark |
| Konklusion |
| Alle sider |


Synology er en af de store spillere på markedet for NAS enheder, og de har sendt deres 209II+, en 2 disk NAS med Gbit netværk, til testet her på redaktionen. Synology har med denne enhed sendt et rigtigt kraftigt produkt på markedet som kan kæmpe med de fleste hjemmeservere hvad angår kræfter, samtidig med at den er så brugervenlig at enhver vil kunne opsætte den.
Med en historie der kun strækker sig tilbage til år 2000 er Synology en forholdsvis ny spiller på elektronikmarkedet.
De har dog hurtigt sikret sig en stærk position på markedet for NAS enheder og især deres software har fået stor ros for en brugervenlighed der går at alle forbrugere kan betjene produkterne samtidig med at avancerede brugere kan få adgang til de funktioner de har brug for.
Det underliggende system på deres enheder er Linux og de har haft en stor tradition for at bruger ARM baserede systemer, de har også enkelte nye modeller med Intel Atom, men de enheder bruger langt mere størm og brugeren har sjældent brug for den ekstra regnekraft.
I øjeblikket er der langt flere computere end husstande, derfor findes der også flere end en computer i mange danske hjem og det er også blevet mere og mere almindeligt at have en hjemmeserver. I den sammenhæng har mange en computer tændt hele tiden for at man altid kan få adgang til dokumenter og medier til f.eks. et HIFI-anlæg, et mediacenter eller en simpel printserver.
Det er ikke blot en måde at dele tingene på, men også en måde at centralisere lagringen på sådan at du ikke skal lede rundt på 10 computere for at finde det dokument du sidst arbejdede på. Eller måske endda have muligheden for at tilgå det når du ikke er hjemme, men lige har glemt et vigtigt dokument du skulle fremlægge på skolen eller arbejdet.
Dette gør sig især interessant nu hvor at 3G modem er begyndt at blive mere og mere normalt og man derfor også gerne vil have adgang til dokumenter når man er på farten, dette er muligt ved hjælp af en NAS.
En NAS og en hjemmeserver er ikke helt det samme, og derfor vil jeg gerne prøve at udpensle forskellene:
Hjemmeservere er ofte en ældre maskine der er blevet installeret enten med Windows server eller en Linux, de bruger op imod 100W strøm. Opsætningen kræver at man har godt kendskab til computere og ældre computere støjer ofte. En Synology NAS er bygget op omkring et Linux system hvor brugeren aldrig skal ned og rode med bøvlede indstillinger, der er altid en guide og interfacet er opbygget brugervenligt til bestemte opgaver. Strømforbruget er meget lavt, nede omkring 40W i load med 2 diske installeret. Støj er der heller ikke meget af, men der er dog i vores moadel installeret en blæser.
Gennerelt kan man sige at en NAS er opbygget til nogle meget specifikke opgaver og derfor har de også kunne opbygge et meget brugervenligt interface samt bruge nogle strømbesparende komponenter der svarer til lige præsis de opgaver den skal kunne klare. Det vigtigste argument er dog at man sparer på strømmen og tiden det tager at opsætte den, så jo mindre du elsker at nørde flere timer om aftenen for at opsætte din server er det måske en god ide at tage et kig på en NAS.
Add your comments







